„Rozpočet hodnotím kladně – i když sám o sobě není ničím, nebude-li naplněn“

Radek Janda

Aktuální rozpočet naší městské části můžete buď hodnotit kladně, nebo záporně.

Členové opozice, jak je jejich právo, budou rozpočet pravděpodobně hodnotit negativně. Jednak proto, že je to prostě návrh politického soupeře, ale i proto, že do něj nemohli prosadit své priority. To je přirozené. Ale pojďme se na věc podívat jinak.

Rozpočet je totiž takový, jaký je, neboť výsledkem je kompromis mezi představami koaličních stran (a to i těch opozičních) a požadavky městských odborů. Žádná strana nebude beze zbytku spokojená, některé položky rozpočtu by mohly být vyšší, ale tím pádem by zas jiné musely být poníženy. Sestavování rozpočtu je svého druhu hra, při které je nutno zvážit, zda zájem jednotlivců je důležitější než zájem nás všech. Mohu s klidným svědomím konstatovat, že rozpočet byl v tomto duchu připraven a rozpočtová komise k tomu i takto přistupovala. Když si najdete čas a nahlédnete do návrhu, zjistíte, že v případě očištění netypických výnosů nákladů (jako např. prodeje domů) bude mít městská část nižší výsledek. To je však způsobeno vyššími investicemi (zhruba o 45 %) do oprav, než tomu bylo v roce minulém. V důsledku to znamená, že mnohým obyvatelům Prahy 2 se zvýší kvalita bydlení.

Nesmíme ale zapomínat, že rozpočet je ve své podstatě jen představa toho, jak se v ideálním případě budou vyvíjet příjmy a náklady daného roku. A z minulých let víme, že radnice ne vždy predikovala vývoj přesně. Nicméně, situace se v posledních letech zlepšuje. Městská část má vytvořený střednědobý plán přesahující jedno volební období, ve kterém se projevují očekávané náklady, a pro tento plán se hledá širší politická shoda.

A pokud vás zajímá, jak osobně hodnotím rozpočet, tak přiznávám, že kladně. ALE rozpočet není nic, pokud nebude naplněn. Zde je potřeba VÁS a vaší kontroly. Proto rozpočet a jeho plnění sledujte na webu městské části http://rozpocet.praha2.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..