Zapomínání

Martin Víšek

Zapomínat je prý přirozené…

Rádi zapomínáme na nepříjemné události, občas zapomínáme dorazit na schůzku, výjimečně zapomeneme na narozeniny partnera či partnerky. A často zapomínáme na svou vlastní historii. Současný premiér ČR Andrej Babiš s chutí zapomíná na vše, co řekl včera. Současný prezident ČR Miloš Zeman by nejradši zapomněl na to, že k nám v srpnu roku 1968 vtrhla vojska Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem a okupovala nás více než 20 let! Jeho předchůdce Václav Klaus zcela jistě již zapomněl, že 30. 4. 2004 ve svém projevu označil vstup naší republiky do Evropské unie za jednu z nejvýznamnějších událostí celé tisícileté existence českého státu. Věřím, že pan prezident Václav Havel nikdy nezapomněl, že Charta 77 (občanská iniciativa vzniklá na protest proti nedodržování základních lidských práv a svobod v totalitním Československu) byla sepsána na území Prahy 2 – v tehdejším bytě prvního pražského primátora po revolučním listopadu 1989 pana Jaroslava Kořána v Tyršově ulici č. 9.

Jsem rád, že i já jsem se jako místostarosta Prahy 2 mohl v uplynulých letech podílet na tom, že naše městská část Praha 2 je velmi aktivní v připomínání si důležitých historických událostí i osobností. A že Praha 2 má na co vzpomínat a má na co být hrdá. Vědomí naší historie, vědomí, že tu někdo byl před námi a že navazujeme na činy našich předků, je třeba si neustále připomínat. Protože ať chceme či nechceme, zapomínáme. A tak jsme si v minulých letech připomněli význam Karla IV., zakladatele Nového Města, vzpomínáme na oběti tragického omylu spojeneckých vojsk při únorovém náletu v roce 1945, jejichž životy připomíná pamětní deska na budově nemocnice na Karlově náměstí, a v neposlední řadě si pravidelně připomínáme hrdinný boj československých parašutistů v kryptě cyrilometodějského kostela.

Praha 2 má mnoho slavných rodáků, připomínaných i těch, na jejichž jména se pozapomnělo. Mimochodem, víte, že jedním z nejúspěšnějších starostů Královských Vinohrad byl v letech 1895–1911 pan Josef Víšek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..