Rozpočet je jedním z nejdůležitějších dokumentů každé samosprávy, a proto k němu většina zúčastněných zaujímá jednoznačný postoj: buď pozitivní, nebo negativní. Každá strana hledá více či méně relevantní argumenty pro svůj postoj. Pokusím se vyhnout těmto dvěma pólům a popsat rozpočet takový, jaký je – je to kompromis mezi představami politiků a potřebami odborů radnice. Tvorba rozpočtu se vždy řídí stanovováním priorit městské části, protože každá městská část hospodaří s omezeným množstvím peněz.

Letošní rozpočet hodnotím pozitivně .

Prioritou rozpočtu pro rok 2019 jsou investice do obecního majetku, a to především investice do škol a investice do veřejného prostoru. Pokud věnujete trochu času a podíváte se do návrhu rozpočtu městské části (rozpocet.praha2.cz), zjistíte, že po tzv. očistění od netypických výnosů bude výsledek rozpočtu o něco nižší, než byl loni. Nižší výsledek je ale způsoben nárůstem investic, a to téměř o 45 % více do oprav, než v roce minulém. To znamená, že se zvýší kvalita škol, kam chodí vaše děti i to, že se zvýší kvalita bydlení mnoha obyvatel Prahy 2, bydlících v obecních domech.

Zároveň je nutno podotknout, že finanční prostředky, které byly získány v minulých letech prodejem majetku, jsou uloženy, a je tedy zabráněno jejich lehkovážnému použití. A je to tak dobře, protože v letech budoucích bude možno na základě politické shody tyto prostředky využít ve prospěch všech obyvatel Prahy 2. Rozpočet je ale ve své podstatě pouze představa, jak se – za ideálních podmínek – budou náklady a příjmy vyvíjet. A jak tedy já hodnotím rozpočet? Pozitivně!

O autorovi glosy

Radek Janda je jako odborník na finance členem Finanční komise MČ Praha 2.

Je pyšným obyvatelem Vinohrad, které považuje za nejkrásnější pražskou čtvrť. Jeho snahou je docílit to, aby městská část plánovala věci strategicky, na dlouho dopředu, v široké shodě. Vystudoval Dublin Business School a poté získal i mezinárodní akreditaci ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants).

Tato glosa vyšla v Novinách Prahy 2, č. 4 – 2019, str. 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..