Smart city je úžasné slovo. Buzzword posledních let. Kdo není smart, je out. Kdo je out, nemůže žít v Praze a v Praze 2 už vůbec ne.

Smart city jako komfort a servis pro občany

Praha 2 je krásná městská část, je součástí centra, ale díky rozumné bytové politice se stále velkým procentem původních obyvatel (koukám na tebe, milá sousední Praho 1). Smysluplné je těmto lidem zjednodušovat život – na ulici, v parku, při cestě do školy a ze školy, při komunikaci s úřadem, při parkování a cestě domů. Smysluplná je minimalizace nákladů na provoz a zlepšení životního prostoru. Komfortu. S premisou toho, že je Praha 2 v objetí jiných městských částí a Prahy jako celku, je však nutné na možnosti realizace smart city nahlížet. Mnohé projekty totiž dává smysl uvádět v  život pouze centrálně ve spolupráci s Prahou jako celkem.

Ať už je důvodem služba, které je poskytována celopražsky (chytré zastávky MHD, které ukazují, za jak dlouho přijede další spoj) nebo využití, které nemá samostatně smysl (telemedicína nebo sběr, analýza a využití velkých dat z oblasti dopravy nebo životního prostředí). Samotná Praha 2 má své vlastní projekty pod heslem Chytrá dvojka (kterými se určitě budou chlubit ve svých sloupcích kolegové – a oprávněně, jsou to mnohdy skvělé nápady!).

Mně by se do budoucna líbilo jedno místo, kde bych se mohl objednat na  úřad, mít přehled o tom, co se v mém okolí děje, aplikaci, která by mě upozornila na to, že se budou v místě, kde parkuji, čistit ulice, a ukázala, kde zaparkovat, a zároveň umožnila zarezervovat si místo na  akce pořádané Prahou 2 a ještě mi např. ukázala polední menu oblíbených restaurací. Komfort a  servis pro občany. Na větší projekty je však nutná schopnost vidět dále než za jedno volební období a mít příležitost je postupně realizovat.

Tato glosa vyšla v Novinách Prahy 2, č. 10 – 2019, str. 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..