I v letošním roce mohou lidé zavítat do krytu civilní ochrany Folimanka. Přístupný je vždy jednu sobotu v měsíci.

Vždy jednu sobotu v měsíci se mohou lidé přijít podívat do krytu Folimanka. Kryt nechala Městská část Praha 2 zpřístupnit koncem roku 2014, od té doby tam zavítalo již 44 564 návštěvníků. Největší zájem o návštěvu byl vloni.

„Jsem rád, že se o tento typ staveb zajímá takové množství lidí. Jen v minulém roce kryt na Folimance navštívilo více než deset tisíc návštěvníků. Právě kryty civilní ochrany hrají v rámci krizového řízení významnou roli a je důležité, aby občané věděli, jak se v případné krizové situaci zachovat. Praha 2 proto prostory bunkru opět veřejnosti zpřístupní i v letošním roce a bude usilovat, aby tomu tak bylo i do budoucna“, komentuje zpřístupnění krytu radní pro bezpečnost MČ Praha 2, Michal Zuna (TOP 09).

Podzemní bunkr Folimanka byl vybudován na přelomu 50. a 60. let minulého století v ulici Pod Karlovem. Má pancéřované dveře, vlastní studny a vlastní funkční elektrický agregát o výkonu 30 kW. Kryt je osvětlený, vytápěný, okysličovaný takzvaným přetlakem a v udržovaném stavu. Vchod do bunkru Folimanka se nachází na Praze 2, v ulici Pod Karlovem naproti domu číslo 2. Nejlepší dopravní spojení je tramvají číslo 6 a 11, které staví v Bělehradské
ulici na zastávce Nuselské schody nebo Pod Karlovem.

„O prohlídku největší podzemní stavby na území Prahy 2 je velký zájem mimo jiné proto, že bunkr byl desítky let udržován v režimu utajení pro případ obecného ohrožení Pražanů, a to nejen jadernými či chemickými zbraněmi, ale i před živelnými či kosmickými katastrofami. O co byl tajemnější, o to více se Pražané toužili podívat dovnitř, v minulém režimu ovšem marně. Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1 332 metrů čtverečních a kapacitou pro 1 300 osob řadí k deseti největším v metropoli,“ přiblížil Ladislav Veselák z Oddělení krizového řízení a bezpečnosti Městské části Praha 2. Michal Zuna (TOP 09) dodává, „v současné době se jedná o jediný kryt civilní ochrany v Praze, který je v pravidelných intervalech zpřístupňován veřejnosti a zároveň v případě potřeby připraven ke zprovoznění“

Nekomentované veřejné prohlídky probíhají vždy jednu sobotu v měsíci od 9 do 15 hodin. Vstup je zdarma. Na případné dotazy ohledně krytu a jeho historie návštěvníkům odpoví pracovníci městské části, které najdou u hlavního vchodu, nebo dobrovolníci rozmístění přímo v krytu. Kdo si chce kryt v klidu prohlédnout, měl by přijít alespoň hodinu před zavírací dobou. Prohlídka trvá hodinu až dvě.

Školy si mohou objednat komentovanou prohlídku kdykoliv během vyučovacího týdne na oddělení krizového řízení a bezpečnosti městského úřadu Praha 2.

Termíny otevření krytu v roce 2020

Kryt je otevřen vždy jednu sobotu v měsíci veřejnosti – od 9:00 do 15:00. Vstup do krytu je zdarma

18. ledna 2020
15. února 2020
14. března 2020
18. dubna 2020
16. května 2020
13. června 2020
18. července 2020
15. srpna 2020
12. září 2020
17. října 2020
14. listopadu 2020
12. prosince 2020

Více informací k prohlídkám naleznete na oficiálních stránkách krytu na Folimance.

Článek vyšel v 5+2 (číslo 3, ročník IX, 17. 1. 2020), rubrika Praha a okolí, strana 5. Foto: archiv MČ Praha 2. Redakčně upraveno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..