Pocit bezpečí je pro všechny obyvatele metropole důležitý. Nechtějí přemýšlet o tom, zda si mohou večer vyrazit s přáteli či zda pustí dítě ze školy domů bez doprovodu. Je Praha 2 bezpečné a klidné místo k životu?

I přes svou polohu centrální městské části si Praha 2 zachovává svůj obraz příjemného a bezpečného místa pro život. Důkazem může být nízký výskyt závažné trestné činnosti ve výročních zprávách bezpečnostních složek i subjektivní pocit většiny občanů, kteří se v Praze 2 nebojí ve veřejném prostoru pohybovat ani ve večerních hodinách. Co by za takovou situaci daly některé centrální městské části světových metropolí.

Rozumím tomu, že ve stínu každodenního shonu a povinností tento stav již považujeme za samozřejmý a nedokážeme ho zcela ocenit. Všímáme si tak více situací, které jsou nekomfortní či velmi proměnlivé. Může jít o zvýšenou hlukovou zátěž v exponovaných oblastech, např. na náplavce, nárazový výskyt rizikových osob či lidí bez domova. Případně narušování občanského soužití v blízkosti některých tanečních klubů či lokální znečištění veřejného prostoru.

Praha 2 je bezpečné místo

Praha 2 si je vědoma důležitosti oblasti bezpečnosti, a i když není zřizovatelem bezpečnostních složek, aktivně pomáhá finančně nebo poskytováním služebních bytů k jejich personální stabilizaci. Průběžně monitoruje výskyt rizikových osob i lidí bez domova pro včasné řešení situace nebo připravuje aktuální projekty. V tuto chvíli je to např. analýza situace týkající se klubů, se kterou se občané mohli setkat nejen v terénu, ale i na sociálních sítích.

O autorovi glosy

Michal Zuna je radním pro oblast bezpečnosti MČ Praha 2 a  předsedou regionální organizace TOP 09 Praha 2. Dále je v této městské části členem bezpečnostní komise, dopravní komise, redakční rady a komise pro tvorbu a kontrolu rozpočtu. Je členem předsednictva krajské organizace TOP 09 Praha.

Na městské části by rád zlepšil zejména prostředí a podmínky pro život obyvatelům části Prahy 2 – Nusle.

Zaměřuje se na koncepci bezpečnosti a prevence kriminality v oblastech protidrogové problematiky, problematiky bezdomovectví, bezpečnosti v ulicích i domovech a dalším souvisejícím tématům.

Především pak na opatření ve vytipovaných lokalitách Prahy 2, kde žije celý život s krátkou přestávkou v zahraničí. Právě pobyt v zahraničí byl jedním z impulsů pro vstup do politiky a důvodem starat se o své okolí.


Glosa pochází z Novin Prahy 2 č. 2, str. 12.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..