Pracovní skupina hlavního města Prahy zabývající se problematikou krátkodobých ubytování připravila dle informací magistrátu legislativní změny upravující toto podnikání. Praha 2 si od navržených změn slibuje větší vymahatelnost zákonných povinností ubytovatelů.
Legislativní povědomí vlastníků nemovitostí o jejich povinnostech je totiž často nedostatečné. V případě krátkodobého ubytování přes platformy typu Airbnb se však nejedná o klasický pronájem, ale o ubytovací službu, kdy hostitel v rámci ubytování zajišťuje často i úklid, výměnu povlečení, případně stravování a podobně. A jako podnikatel by tak měl splňovat zákonné povinnosti.
Živnostenské oprávnění
V případě ubytovacích služeb jde o příjmy z podnikání, které podléhají dani z příjmů i odvodům na sociální a zdravotní pojištěn, aje třeba mít na ně živnostenské oprávnění. Ubytovatel jepovinen sev tomto případěnahlásit na živnostenský úřad ještě před zahájením podnikání, tedy než začne pravidelně ubytovávat hosty a také označit provozovnu. Z hlediska zákona jde ovolnou živnost – ubytovací služby.
Hlášení cizinců
Dle zákona o pobytu cizinců na území ČR se ubytováním rozumí jakýkoliv smluvní vztah založený smlouvou o ubytování, nájemní smlouvou nebo podnájemní smlouvou. Ubytovatelem je pak každý, kdo poskytuje ubytování za úhradu nebo ubytovává více než 5 cizinců. Zákon také ukládá vést evidenci ubytovaných cizinců v tzv. Domovní knize. Kniha musí být pro případ kontroly ze strany policie vedena písemně. Může se jednat i soubor listinných dokumentů, zápisy ovšem musí být prováděny v aktuálním čase, pravidelně, přehledně a srozumitelně. Tuto knihu je pronajímatel povinen uchovávat po dobu 6ti let od posledního záznamu. Oznámit ubytování cizinců je nutné do 3 pracovních dnů od dne ubytování. S ohledem na aktuální situaci v oblasti ochrany zdraví by mělo být dodržení těchto povinností v zájmu každého obytovatele.
Místní poplatek z pobytu
Od 1. ledna 2020 nabývá účinnosti novela zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů a v souvislosti s touto novelou také obecně závažná vyhláška č. 18/2019 Sb. hl. m. Prahy, kterou se v Praze zavádí místní poplatek z pobytu. Novela zákona o místních poplatcích zároveň ruší místní poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt a poplatek z ubytovací kapacity, které byly doposud vybírány v souvislosti s poskytováním krátkodobého ubytování. Sazba poplatku v Praze 2 aktuálně činí 21,- Kč za osobu a každý započatý den, přičemž den příjezdu se nepočítá. Poskytovatel ubytování (plátce) poplatky od ubytovaných osob vybere a vždy do 15. dne následujícího měsíce je odvede správci místního poplatku, kterými jsou pro ubytování nehotelového typu městské části příslušné dle místa poskytnutí pobytu. Ve stejné lhůtě je plátce povinen nahlásitsprávci poplatku počet ubytovaných osob a dní, počet osob osvobozených a celkovou částku poplatku.
Daň z příjmu
Pokud nabízíte svoji nemovitost k ubytování dlouhodobě například na internetu prostřednictvím platforem Airbnb nebo Booking.com, bude na vás nahlíženo jako na podnikatele a příjmy z této činnosti budou podléhat dani z příjmů fyzických osob jako příjmy ze samostatné činnosti.
Jakoukoli legislativní změnu, která by posílila práva vlastníků bytů na jedné straně a dala obcím více možností při vymáhání současných povinností na straně druhé, proto Praha 2 jednoznačně vítá.
„V zájmu větší bezpečnosti a požární prevence podporujeme nejen sdílení informací o osobách poskytujících ubytování a o nemovitostech, které jsou k takovému účelu využívány, ale rovněž úpravu stavebních předpisů tak, aby se na krátkodobě pronajímané byty vztahovala stejná pravidla jako na hotelové pokoje. Aktuálně totiž můžeme sledovat zvýšený počet požárů v bytových domech pronajímaných přes platformy,“ dodává radní pro bezpečnost na Praze 2 Michal Zuna.