Pandemie nového koronaviru zasáhla všechny sféry lidského života. Nečekaně, rychle a velmi silně. S obavami lidé vyhlížejí, zda se budou moci vrátit k běžnému životu, až epidemie pomine či opadne. Někteří se ale neobejdou bez pomoci.

V krizové situaci je důležité zachovat chladnou hlavu a dělat racionální opatření s rozmyslem. Prvním z nich je zachování chodu úřadu. ÚMČ Praha 2 na stav včas zareagoval a „přepnul se“ do krizového režimu, kdy bez problému zvládá řešit to nejdůležitější.

Dalším krokem je prevence proti onemocnění. Na Praze 2 byla zavedena dezinfekce veřejného prostoru. V domech ve správě MČ dochází k pravidelné dezinfekci společných prostor. A dezinfekce byla taktéž poskytnuta občanům Prahy 2.

Racionálně a s rozmyslem

Podstatné je i to, co bude následovat. Nikdo si nepřeje přijít o pekárnu, kavárnu či svou jinou oblíbenou provozovnu. Vládní opatření však výrazně zasáhnou mnoho podnikatelů. Díky těmto nařízením své provozovny zavřeli a mají „zakázáno podnikat“. V ideálním světě by vláda za tyto kroky převzala odpovědnost – my však v takovém světě nežijeme. Dalším krokem Prahy 2 tak je podpora podnikatelů, kteří mají od MČ pronajatý nebytový prostor. Nebude se jim zvyšovat nájemné o inflaci, odloží se platby nájmu a budou poskytnuty slevy na nájemném.

MČ však pomáhá i v jiných oblastech – pomáhá samoživitelkám, zprostředkovává kontakt s farářem sv. Ludmily, zajišťuje webináře pro podnikatele, či zvýhodnila inzerci v Novinách Prahy 2.

Věřím, že další kroky budou po analýze dalšího vývoje následovat.

O autorovi glosy

Tomáš Halva je předsedou Majetkové komise a členem Dopravní komise, Komise IT a Redakční rady MČ Praha 2.

Na Praze 2 bydlí již od raného dětství. Prahu 2 zastupuje především jako předseda Majetkové komise RMČ. Dále se věnuje mediální a komunikační strategii v online prostředí a zároveň vyučuje na pražském gymnáziu IT a seminář mediálního prostředí zaměřený nejen na mediální gramotnost, ale i praxi v médiích.

Tato glosa vyšla v Novinách Prahy 2, č. 5 – 2020, str. 12

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..