V dubnových Novinách Prahy 2 jsme diskutovali rozpočet Prahy 2. Žhavé téma veřejných financí dostává každoročně svůj prostor v Novinách Prahy 2. Je tomu tak i v tomto čísle, navzdory tomu, že všechny informace válcuje nákaza koronavirem. Dříve nebo později zasáhne i oblast rozpočtu. Jak hodnotíme rozpočet městské části na rok 2020?

Velmi rád bych nyní psal o rozpočtu, myslím však, že v současné době to je podružné. Jakýkoliv rozpočet, který byl navržen, je v současné době možno zcela předělat. A to nemyslím vůbec špatně. Jde o to, že se stávající pandemií se priority změnily.

Nyní bude důležité, jak dlouho stávající pandemie bude trvat a jak moc ovlivní chod státu, města, městské části, jejích obyvatel. Myslím, že v současné době rada musí zvážit, jak podpořit místní podnikatele. Zvážit, zda jim umožnit odložit platby nájemného, případně zvážit slevy z nájmu pro nejvíce dotčené živnostníky a firmy. V každém případě městská část musí i přes tento pravděpodobný výpadek dále investovat. Ať tak, jak je to v současném rozpočtu navrženo do oprav bytů, škol, přípravy projektu Nový domov pro seniory. Možná i opravy vyšehradského nádraží, pokud se ho podaří společně s Hl. m. Prahou získat.

Praha 2 musí i nadále investovat

Ale nejde jen o majetkové investice, ale i další investice, které se možná nedají přímo finančně vyhodnotit, ale mají dlouhodobý efekt na kvalitu života, jako například péči o parky a zeleň či zajištění úklidu a podpory bezpečnosti.

Na konec bych vám rád popřál hodně sil a zdraví.

O autorovi glosy

Radek Janda je členem Finanční komise. Je pyšným obyvatelem Vinohrad, které považuje za nejkrásnější pražskou čtvrť.

Vystudoval Dublin Business School a poté získal i mezinárodní akreditaci ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants). Právě po návratu z Irska si uvědomil, že se nechce jen nadávat na poměry, ale chce být aktivním občanem.

V rámci své profesní kariéry pracuje ve společnosti DHL jako Regional Financial Controller pro Střední, Východní Evropu a Baltské země.

Tato glosa vyšla v Novinách Prahy 2, č. 4 – 2020, str. 12

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..