Radnice městské části Praha 2 bude i letos pokračovat v testování systému chytrého zavlažování v parcích. Naváže tak na pilotní projekt z loňského roku v Sadech Bratří Čapků, který ukázal, že chytré zavlažování dokáže snížit spotřebu vody až o jednu čtvrtinu a šetří energie. Je to tak další  konkrétní krok v rámci projektu Udržitelná dvojka, kterým se radní Prahy 2 aktivně snaží řešit důsledky klimatických změn.

V loňském roce proto Praha 2 navázala spolupráci s českými technologickými firmami CleverFarm a PlantControl. Ty dodaly městské části chytrou technologii – senzory a další sofistikovaná zařízení, která jsou schopna kromě úhrnu srážek monitorovat i vlhkost, teplotu půdy a vzduchu. Podle aktuálních potřeb vycházejících z těchto měření  pak systémy nastaví na jednotlivých místech různou míru zavlažování, což v konečném důsledku přináší úsporu vody i energie.

„Uvědomujeme si, že čelíme extrémním projevům počasí a dochází ke zvyšování průměrné roční teploty vzduchu a čím dál častějším výkyvům teplot. Je potřeba na tuto situaci včas reagovat a minimalizovat tak negativní dopady na životní prostředí.  Proto také podobné projekty v rámci programu Udržitelná dvojka podporujeme. Kromě toho nám šetří zajímavé finanční prostředky,“ uvádí starostka Prahy 2 Jana Černochová.

„Udržitelnost a úspora zdrojů nejsou jedinými benefity, ze kterých dokáží těžit i další moderní města. Důležitá je v tomto ohledu i zlepšená údržba stálé zeleně, která se za standardních podmínek zavlažuje buďto příliš, nebo naopak nedostatečně.  Jsme rádi, že Praha 2 je první městskou částí, která náš systém využívá,“ uvádí Vojtěch Malina, výkonný ředitel společnosti. „CleverFarm dokáže společně s řešením od PlantControl nastavit závlahy tak, aby byla městská zeleň v poměru s vynaloženými náklady ve špičkové kondici. V tomto ohledu chrání i finance investované do obnovy obecní výsadby.“

Městská část Praha 2 se zlepšování úrovně životního prostředí a kvality života ve veřejném prostoru věnuje dlouhodobě a ze svého rozpočtu vyčleňuje na péči o zeleň nemalé prostředky. Sází se stromy, rekonstruují se parky, obnovují se vodní prvky, umisťují mlhoviště. 

„Městská zeleň je často vystavena extrémním podmínkám, jako je nízká propustnost půdy nebo vysoké teploty způsobené okolními budovami. Kromě toho musíme počítat i s narůstajícím suchem. Jako moderní městská část chceme využívat technologicky pokročilé řešení. To nám zaručí, že monitorování stavu zeleně bude probíhat kontrolovaně, a to s nezanedbatelnými úsporami na vodě a energiích. Pro Prahu 2 se jedná o investici do budoucnosti, která se nám dle propočtů několikanásobně vrátí,“ dodává zastupitel městské části Prahy 2 Jan Recman, který je zodpovědný za chytrá řešení v rámci projektu Udržitelná dvojka

Od roku 2019 také Praha 2 spolupracuje s Českou zemědělskou univerzitou na konkrétních opatřeních v oblasti adaptace na klimatické změny měst např. využití moderních technologií a opatření k zadržení vody v krajině, zvýšení podílu zeleně ve veřejném prostranství apod. Před časem také veřejnosti představila první reálné projekty v podobě vybudování retenční a akumulační nádrže na dešťovou vodu v Riegrových sadech nebo systém chytrých opatření v parku Havlíčkovy sady.

Prezentaci systému chytrého zavlažování a jeho zapojení do programu Udržitelná dvojka v rámci péče o zeleň v parcích Prahy 2 můžete shlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=U2L_DgOrA-g&feature=youtu.be

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..