Praha 2 připravila první letošní aukci nájemních bytů. Ta se bude konat od 23. do 25. února 2021. Oproti minulým létům však dochází ke změně. Aukce nájemních bytů bude pořádána elektronicky – přes online portál. Zároveň s ohledem na současnou situaci městská část snížila požadovanou výši kauce. Nově se jako jistota platí pouze jedno měsíční nájemné.

O jaké byty se bude v tomto termínu soutěžit? V únorovém termínu nabídne Praha 2 hned 9 bytových jednotek nacházejících se jak na Vinohradech, tak na Novém Městě.

Seznam nabízených bytů

Nájemní aukce městská část pořádá pravidelně několikrát do roka v prostorách zastupitelského sálu MČ Praha 2 či na Novoměstské radnici. Tato letošní první je však diametrálně odlišná. „Současná situace neumožňuje konání fyzických aukcí. Jsem tedy rád, že jsme tuto situaci vyřešili náhradní variantou – konáním aukcí přes online portál,“ komentuje rozhodnutí Michael Grundler, místostarosta MČ Praha 2 pro správu majetku.

Online aukce proběhnou v období od 23. 2. do 25. 2. 2021. Oproti fyzickým aukcím však nejsou všechny byty soutěženy ve stejnou dobu. Každý byt má svůj vlastní termín. Ten je k nalezení v popisu dané nabídky.

V rámci současné situace také MČ Praha 2 snížila požadovanou výši kauce. Ta původně činila tři měsíční nájmy, nyní je kauce jednoměsíční. „Výši kauce bylo zapotřebí upravit nejen v souvislosti se současnou situací, ale zároveň za účelem zvýšení atraktivity nabízených inzerátů. Věřím, že taková změna do aukcí přiláká nové soutěžící,“ komentuje Tomáš Halva, předseda majetkové komise. Zároveň se smlouva na první období uzavírá na 1 rok, nikoli na 9 měsíců, jak bylo doposavad zvykem.

Jak probíhá aukce nájemního bytu

Volné byty MČ Prahy 2, jež jsou určeny k pronájmu v rámci tržního nájemného, jsou již několikátým rokem nabízeny formou aukce. Nově v souvislosti se situací způsobenou pandemií kronaviru se tato aukce přesouvá do online prostředí. Tato otevřená forma pronájmu městských bytů umožňuje soutěžícím ovlivnit konečnou cenu pronájmu příhozem v aukci.

Po vyhlášení termínu konání aukce je možnost si přijít nabízené byty prohlédnout. Prohlídkové dny jsou vždy uvedeny v přehledu každé nabízené bytové jednotky. Zároveň je nově možnost si jednotlivé byty projít v online prohlídce.

Aukce se následně může zúčastnit každý, kdo splní pravidla pronájmu městských bytů MČ Praha 2. Pro účast je nejprve zapotřebí složit povinnou vratnou kauci pro účast v aukci. Ta činí 30 000 Kč. V případě, že zájemce nevyhraje, kauce se vrací zpět. Pokud zájemce vyhraje, je tato kauce
posléze započtena jako součást smluvní jistoty, která činí jeden měsíční
nájem.

Vzhledem ke zvýšenému zájmu o účast ve veřejné soutěži o nájem obecních bytů, je dobré kauci skládat s dostatečným časovým předstihem. Nejzazší termín pro složení kauce na bankovní účet MČ Praha 2 je do 18. 2. 2021 do 24:00 hod. Okamžikem složení kauce se rozumí připsání částky stanovené kauce na bankovní účet MČ Praha 2.

Byty o které má účastník zájem se ucházet, uvede v oznámení o provedené platbě kauce zaslané na e-mailovou adresu aukce@praha2.cz v souladu s vývěskou veřejné soutěže. Pokud v jedné z aukcí účastník vyhraje a bude označen jako vítěz, nebude mít možnost účastnit se dalších aukcí. Přístup do dalších aukčních místností mu bude znemožněn.

Kompletní a přesné znění postupu a pravidel pro soutěž nájemních bytů MČ Praha 2 naleznete na stránkách http://urad.praha2.cz/Volne-byty

Redakce TOP 09 Praha 2.
Úvodní fotografie: ilustrační fotografie – byt MČ Praha 2.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..