Pro rozvoj obce jsou důležité dostupné finanční prostředky, se kterými může disponovat a které pomohou v rozvoji veřejného území. Rozpočet pro letošní rok schválilo zastupitelstvo městské části Praha 2 v březnu.

Rozpočet, který Prahu 2 rozvíjí

Když jsem minulý rok psal o mém názoru na rozpočet, argumentoval jsem, že v pandemické situaci je úvaha nad rozpočtem tak trochu lichá. Situace se mění tak rychle, že původní rozpočet nebyl s to na ni adekvátně reagovat.

Myslím, že nikdo z nás neočekával, že se rok s rokem sejde a my stále budeme řešit pandemii. Každá pandemie má svůj konec. Stejně tak tomu bude i v případě pandemie koronaviru. A s blížícím se koncem je třeba se připravovat na to, co bude dál. A v tomto případě Praha 2 koná. Například podporuje místní podnikatele. Odpustila jim část nájemného, vytvořila mapu na jejich podporu a nabídla jim spoustu dalších instrumentů pro jejich podporu.

Městská část v rozpočtu na příští rok pokračuje v trendu navyšování objemu investic do oprav bytů, škol a veřejného prostoru. Zde si dovolím upozornit na větší záměry Prahy 2. Mezi ně řadíme například celkovou opravu domu Na Libušince či zvětšení bytového fondu výstavbou nových bytů v půdních prostorách. Nejde však jen o majetkové investice. Hovořím o investicích, které se možná nedají přímo finančně vyhodnotit, mají ale dlouhodobý efekt na kvalitu života. Tím je například plánovaná revitalizace parku Folimanka. Současný rozpočet také zvyšuje investice do prevence sociálně patologických jevů. Do oblasti, ve které stát selhává a snižuje své výdaje. Řadíme zde též investice do životního prostředí.

Mrzí mne, že investice jsou tématem, na kterém si opozice přihřívá svou „polívčičku“. Myslím si, že u této položky je zapotřebí odložit stranické knížky a hledat společnou shodu. Něco, čeho opozice bohužel nebyla k datu schopna.

Autorem je člen TOP 09 Praha 2 Radek Janda.

Glosa vyšla v Novinách Prahy 2 – č. 4, 2021, ročník 23

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..